Kartlı kilitlerde karşılaşabileceğiniz sorunlar ve çözümleri

Tüm marka ve model otel tipi kartlı kilitlerde karşılaşabileceğiz sorunların çözümlerine aşağıdaki içeriklerden ulaşabilirsiniz.

Firmamız yalnızca sattığımız ürünlere destek vermektedir, üçüncü parti ürünler veya farklı marka ürünler için ürününüzün satıcısı ile görüşmeniz önerilir.

Kilitleriniz iki aşamalı çalışır.

Birinci aşama elektronik devrenin kartı okuyup algılaması

İkinci aşama elektronik devreden mekanik aksama enerji iletimi.

Kilidiniz hiç çalışmıyorsa, kartı okumuyor, hiç bir ışık, sinyal, ses tepki vermiyorsa pillerini kontrol ediniz. Kilidinize yeni piller takarak çalıştırmayı deneyiniz. Sonuç alamazsanız pil yuvasından elektronik devreye giden kabloları kontrol ediniz. Kablolardaki kopukluk, kırılma vb iletim sorunu varsa gideriniz.

Tüm kontrolleri yaptığınız halde hala tepki alamadıysanız satıcınız ile görüşünüz.

Kilitleriniz programlıdır, atanmış belli bir oda numarası ve canlı bir takvimi vardır. Elinizdeki kart bu oda için olmayabilir veya tarih kısıtlaması sebebiyle açılmıyor olabilir. Öncelikle bilgisayardaki programınız vasıtasıyla kartınızın yetkisini okuyun, oda numarası veya tarih bazında yetki sorunu varsa kartı yeniden oluşturun.

Yetkilerde bir sorun görünmüyorsa kilidi master kart ile açmayı deneyin master kart ile açılıyor misafir kartı ile açılmıyorsa kilidinizin tarih ayarında bozukluk olabilir, bilgisayardan bir zaman kartı yapıp kilide gösterin sonrasında misafir kartınızı deneyin.

Zaman kartı okuttuğunuz halde hala master kart ile açılıyor misafir kartı ile açılmıyorsa kilidin oda numarasında sorun var demektir, bu kilidi tekrar programlamanız gerekecek. Bu işlem çoğu kilitte reset kartı ve bir kaç farklı kartın kilide okutulması ile yapılır, işlemi bilmiyorsanız satıcınızdan destek almanızı tavsiye ederiz.

Kilit kartı düzgün bir şekilde okuyor, olumlu sinyal veriyor fakat kilit açılmıyor ise kilidinizin mekanik bir sorunu veya kablolarda bir kopukluk var demektir.

Kilit iki aşamalı çalışır, önce elektronik devre kartı okur, yorumlar, sonrasında mekanik aksama enerji iletir. Kartı sorunsuz bir şekilde okuyan kilit mekanik aksama enerji gönderen kablolarda kopuklu varsa açılmayacaktır, bu sebeple kilidi söküp kabloları gözden geçirin, her hangi bir kopuklu varsa kendiniz onarabilirsiniz. Herhangi bir kopukluk görünmüyor ise enerjinin mekanik aksama ulaştığında emin olun, mümkünse bir ölçü aleti kullanarak kart okutma anında mekanik aksama giren kabloların voltajını ölçün.

Kablolarda veya enerji iletiminde bir sorun tespit edemediyseniz sorun mekanik aksamdaki motorda olabilir, bu konuda bir deneyiminiz yoksa mekanik aksamı açıp tamir etmeye çalışmayın, bu mekanizma içerisinde karmaşık bir yapı vardır, söktüğünüzde tamamen dağılabilir. Mekanik sorun olduğunu düşünüyorsanız ürünü satıcınıza gönderip tamir ettirebilirsiniz.

Kartlı kapı kilitleri genellikle pil ile çalışır ve hemen hemen tüm pilli kilitlerde düşük voltaj uyarı alarmı vardır.

Otel tipi kapı kilitlerinin büyük çoğunluğu 4 adet pil ile çalışır, 6 Voltluk bir enerjiye ihtiyaç duyar. Kapıdaki pilleriniz eskidiyse voltaj düşecektir, 4,5 Voltun altına düşen enerji, kilitlerinizin alarm vermesine sebep olabilir.

Bu kilidin pillerinin tamamını yenileyiniz.

Bazı otel tipi kapı kilitlerinde tam kapanmama uyarısı mevcuttur. Kilit dilleri yerine tam oturmadığında misafiri kapıyı tam kapatmadığı için uyarır.

Kapıyı tam çektiğiniz halde her defasında böyle bir uyarı alıyorsanız kilit dillerinin geldiği karşılık bölümünün ayarını kontrol ediniz, çapak vs. varsa temizleyiniz. Sorun büyük olasılıkla kilit karşılığının içinde çapak olması, kapının sarkması sebebiyle dillerin yuvaya denk gelmemesinden kaynaklanır.

İlgili kontrolleri yaptıktan sonra alarmın kesilmiş olması gerekir, diller karşılığa düzgünce girdiği halde hala alarm sesi alıyorsanız mekanizmanın içerisinde dilleri kapanmasını kontrol eden mikroswich arızalı olabilir, bu durumda satıcınızla görüşmeniz tavsiye edilir.

Kilit master kart ile normal bir şekilde çalışıyor fakat misafir kartı ile açılmıyor ise misafir kartının yetkilerini kontrol ediniz, doğru oda için mi yapılmış, yetkilendirilmiş zaman aralığı normal mi bunları kontrol ediniz.

Kilidinizin tarih saat ayarı bozuk olabilir, zaman kartı yapıp kilide okutunuz.

Kilidinizin oda numarası karışmış olabilir, tekrar programlanız gerekecektir.

Daha fazla bilgi için yukarıdaki “kartı gösterince olumsuz tepki veriyor” sekmesini inceleyiniz.

Bazı kilit markalarında misafirin odanın iç tarafından kapıyı kilitlemesini sağlayan kilitleme mandalı bulunur. Bu mandal kilitlendiğinde master kart kilidi açamaz ,fakat misafir kartı kilidi açabilir. ( Aynı odada konaklayan iki kişi var ise biri içerideyken diğeri dışarıda kalmasın diye konulmuş bir özelliktir.)

Odada kimse olmadığı halde misafir kartı kapıyı açabiliyor, master kart sadece bu kapıyı açamıyorsa kilidinizin mekanizma bölümünde yer alan mikroswichlerden birinde sorun olabilir, satıcınız ile irtibata geçmenizi öneririz.

Bu durum çok istisnai bir durumdur, mekanik ömrünü tamamlamış kilitlerde nadiren de olsa görülebilir.

Normal koşullarda kapı çekilmeden aralık vaziyetteyken dilleri parmağınızda bastırabilirsiniz, bu işlem gerçekleşmiyorsa, bastırdığınız halde diller içeri girmiyorsa, veya takılma kasılma vb oluyorsa kilit mekanizmanız dağılmış olabilir, satıcınızla iletişime geçmeniz önerilir.

Otel kilit sistemlerinde misafire kart verilirken konaklama süresi çerçevesinde yapılmış bir kart verilir, konaklama süresi bittiğinde kart otomatik olarak devre dışı kalacaktır.

Bazı tesisler daha önceden uzun dönemli kart yaparak o odada konaklayacak misafire kartı verir çıkarken alır hiçbir işlem yapmadan sonraki misafire verir.

Bu şekilde uzun dönem için yapılmış kartların kaybolması veya götürülmesi durumunda kartın sistem üzerinden iptali gerekir. Çoğu sistemde o oda için yeni bir kart yapıp kilide okutmak eski kartın iptalini sağlarken bazı sistemlerde kaybolma kart için iptal kartı oluşturup kilide okutmak gerekecektir. Otel güvenliği bakımında mutlaka daha önceden yapılmış süresiz veya uzun dönem ayarlanmış kayıp kartların iptali gerekir. Detaylı bilgiyi satıcınızdan alabilirsiniz.

Master kartlar, otel çalışanlarının tüm odalara rahatça girip temizlik, tamirat gibi işlemleri gerçekleştirmesi yapılan geniş yetkili kartlardır.

Master kartın kaybolması durumunda otel güvenliği bakımından mutlaka iptal edilmesi gerekir. Otel kilit sistemlerinin yazılımında master iptal kartı seçeneği vardır, bu seçenek üzerinden kaybolan master kart için iptal kartı yapıp tüm kartlı kilitlerinize okutmanız gerekir.

Bu işlem değişik marka ve modellerde farklılık gösterebilir, master iptal kartı seçeneğini bulamadıysanız satıcınızdan destek alarak mutlaka kartın iptalini sağlamalısınız.

Cihazın bilgisayara düzgün bir şekilde bağlı olduğundan emin olunur, denediğiniz kart dışında başka bir kart ile tekrar deneyiniz.

Cihazın driverinin kurulu olduğuna, emin olunuz. Okumaya veya yazmaya çalıştığınız kartın sisteme ait bir kart olduğundan emin olunuz.

Cihazınızı taktığınız usb portunda sorun olabilir, kabloyu farklı bir usb portuna takıp çalıştırmayı deneyiniz.

Yakın zamanda çalışan kart kodlayıcınız çalışmıyorsa bilgisayarınızı cihazın son olarak düzgün çalıştığı tarihe geri yükleme yapmayı deneyebilirsiniz.

Tüm bunlara rağmen sonuç alamadıysanız satıcınızdan destek almanızı tavsiye ederiz.

Normal koşullarda konaklama sektörüne yönelik kartlı kilit sistemlerinin pil ömrü 12 aydan kısa olması beklenmez. Bu durum günlük ortalama 10 kez açılıp kapanan kilitler için geçerlidir. Çok yoğun kullanılan kilitlerin pil ömrü bu duruma bağlı olarak bir miktar daha kısa olabilir.

Normal kullanılmasına karşın kilitlerin pil ömrü 1-2 ay içerisinde bitiyorsa kilidinizin kurulum ayarlarında hata olabilir, kilitlerin resetlenerek yeniden programlanması pil ömrünü normale çevirebilir. Resetleme yaptığınız halde tüm kilitlerinizin pil ömrü kısa ise bu durum kilidin üretimsel yapısından kaynaklanıyor olabilir, ki çözümü yoktur.

Otel tipi kilitlerin müşteriler tarafından tamir edebileceği bazı noktalar vardır. Bunlar;

  1. Pil değişimi
  2. Kablo kontrolü
  3. Resetlenerek yeniden programlanması
  4. Kolların içerisindeki mekanik parçaların değişimi

Bunların dışında kapının içine giren kilit mekanizmalarının tamiri uzmanı olmayan kişiler haricinde yapılamamaktadır. Yukarıdaki kontroller dışında mekanik arıza söz konusu ise kilidin motorunun da içerisinde bulunduğu mekanizma kısmını satıcınıza ileterek tamir ettirebilirsiniz.

Eski kartlarınızla çalışan sistem yeni kartlarınızla çalışmıyor ise yeni aldığınız kartlar kilit sisteminizin üreticisinin sağladığı kartlardan olmayabilir.

Sertifikasyonu olan, BHMA standartlarına uygun bir şekilde üretilmiş otel kilit sistemleri misafir güvenliği bakımından şifrelenmiş bir şekilde imal edilirler.

Otel kilit sistemleri dışarıdan alacağınız herhangi bir kartla çalışmayabilir. Konaklama sektörüne yönelik kilitlerin kartları üretici tarafından şifrelenmiş olması gerekmektedir, haricinde bir kartla sistemin çalışması mümkün olmayabilir.

Bu durum kartların kopyalanarak misafirin güvenliğini riske atmamak adına konulmuş bir üretim standartıdır.

Eski tip manyetik bantlı kart okuyanlar hariç otel tipi kartlı kilitler üretim standartları gereği şifrelenmiş kartlarla korunurlar.  Bu sebeple kartı yalnızca kilit üreticiniz temin edebilir. Kart veya diğer yedek parça temini için ürünü aldığınız satıcınızla görüşmeniz gerekmektedir.
Bir çok otel bizi arayarak bu konuda bizden destek talep ediyor. Geçmişte sistemi almışlar, aldıkları firma destek için fahiş fiyatlar talep etmiş veya alakasız bir firma bir şekilde ürün tedarik etmiş, üründe ne marka var ne üreticisi belli…

Bu gibi durumlarda maalesef kilidin satıcısı dışında bir yerden destek alma şansınız yok. Çünkü bu sistemler kapalı devre sistemlerdir, dışarıdan herhangi bir yedek parça, kart, program vs entegre edilemez.

Bazı firmalar kilitlerin ana kartını, yazılımı, kartları değiştirerek çözüm üretme yoluna gitseler de bunun maliyeti yeni alacağınız kilitlere nispeten pek de ekonomik sayılmaz.

Kilitleriniz için desteği ya satın aldığınız firmadan almak zorundasınız, ya da maalesef sistemi komple değiştirmek durumundasınız.

Otel kilit sistemleri kapalı devre sistemlerdir.

Sistemde kullanılan kilitler, kartlar, kart kodlayıcı, yazılım hepsi birbiriyle entegre şifre barındırır. Bu sebeple kullandığınız kilidin yazılımını kullanmak durumundasınız, bizim yazılımımız kilitlerinize uymayacaktır.

Bu hususta mutlak bir çözüm arıyorsanız kilit satıcınızdan sdk kodlarını temin ederek kendinize özel bir yazılım yazdırabilir veya mevcut otel yazılımınıza kilitleri entegre edebilirsiniz.